Regulator mocy na NE555
Regulator e-papierosa na układzie NE555
Wykonałem praktyczne próby regulacji mocy przy pomocy PWM uzyskanej z układu NE555 (LM555). Układ jest niezwykle prosty i tani, a jeszcze do tego działa.
Początkowo myślałem o wykorzystaniu go do napędzania grzałek standartowych i HV. Jednak jest to zbyt duży zakres jak na regulację potencjometrem. Przypadkowe poruszenie pokrętłem może usmażyć grzałkę kartomizera.
Potencjometry wieloobrotowe sa dosyc duże, a przy tym drogie. Dlatego pozostają do dyspozycji klasyczne. Oczywiście można zastosować przełącznik zakresów PWM ale to powiększa układ. Mam na myśli wymiary.
Dlatego skupiłem się na układzie pozwalającym na regulację mocy, w przedziale około 4 do 6W, dla grzałek standartowych.
Układ próbny
Wrażenia po próbach z kartomizerem 510 o rezystancji 3Omy są dobre. Można uzyskać porównywalną ilość pary jak z 510 LR 1,5Ω, które kupiłem w http://www.dpv9.pl/.
Myślę, że układ jest trudny do pobicia, jeśli idzie o stosunek możliwości do ceny, która nie powinna przekroczyć 15zł.
Przy wartościach rezystorów R1, R2 i potencjometru RV1 jak na schemacie, zakres regulacji wspólczynnika wypełnienia jest od ~18% do ~45%.
- Kondensator C1 jest typu foliowego, pojemność nie jest krytyczna i może być w granicach 2,2nF do 10nF.
- Diody D1 i D2, dowolne krzemowe o małych rozmiarach np. 1N4148, 1N914.
- Wyłącznik SW1 to popularny „Tactile Switch” do kupienia wszędzie za grosze. W tym układzie przełącza małe prądy, co powinno zaowocować jego długą służbą.
- Tranzystor kluczujący Q1 to jakikolwiek MOSFET z kanałem N, niskim Rdson, możliwie małym napięciem progowym i jak najmniejszy. Może to być np. IRF7455 , IRF7413 lub IRLZ44N.
Diody LED nie są konieczne. Wystarczy jedna dla sygnalizcji włączenia.
Wtedy R4 może być w granicach 750 do 1000 Om.
Co do R1 i R2.
Zwiększenie R1 i zmniejszenie R2 przesuwa zakres regulacji w górę.
Zwiększenie tylko R1 zawęża zakres regulacji (podnosi się dolna granica regulacji).
Zwiększenie tylko R2 daje dokładnie odwrotny skutek.
Zalecam zacząć od wartości zbliżonych do podanych na moim schemacie, a potem dobrać sobie takie które zapewnią pożadany zakres regulacji.
Układ można złożyć bez płytki drukowanej, tak że zmieści się w rurce o średnicy wenętrznej 18mm. Pod warunkiem kupienia lub zdobycia potencjometru o stosownej średnicy.
Ten, który zbudowałem dla prób, będzie kiedyś włożony w obudowę falliczną i używany jako postępowy straszak ciemnogrodzkich homofobów i tych co nie lubią księżniczki Xeny (ksenofobów).
Pingback: HanDmaDe Box + PWM (NE555 – pre alfa 1) « e-liquid